Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia zawodowego (uczeń student)
Poradnik, wzory, przykłady CV (do pobrania Word / Docx).


student przed komputerem


Jeżeli czytasz ten artykuł, to znaczy że ukończyłeś już edukację i jesteś absolwentem szkoły średniej lub uczelni wyższej i szukasz odpowiedzi na powyższe pytanie. Jak napisać pierwsze CV nie posiadając wymaganego doświadczenia zawodowego? Lub jak powinno wyglądać skuteczne CV studenta lub ucznia bez doświadczenia?

Sytuacja na rynku pracy z roku na rok się poprawia, a osoby bez doświadczenia zawodowego w wyścigu po prace nie są już na straconej pozycji. Jednak aby zwiększyć swoje szanse na pomyślne przejście rekrutacji zdecydowanie warto się przyłożyć i przygotować profesjonalne CV.

Nie masz doświadczenia zawodowego? To nie jest problem. Brak tej sekcji w CV nie oznacza, że nie możesz napisać przekonującego CV. Twój życiorys zawodowy nie musi świecić pustkami. Powiemy Ci jak to zrobić.

Wskazówki - co powinno się znaleźć w pierwszym CV bez doświadczenia.

  1. Dane osobowe i kontaktowe. Do napisania imienia i nazwiska użyj większej czcionki i pogrubienia. Podaj numer telefonu, adres e-mail (unikaj infantylnych adresów email typu: kicia89@buziaczek.pl, smerfetka@wp.pl itp.). Twój adres email powinien mieć oficjalną formę, jak w tym przykładzie: marcin.jakubiak@gmail.com lub m.jakubiak@gmail.com. Pod danymi kontaktowymi możesz zamieścić datę urodzenia.

  2. Fotografia. W profesjonalnym CV nie może zabraknąć fotografii kandydata. Pokaż pracodawcy jak wyglądasz, publikując zdjęcie w pierwszym CV bez doświadczenia przekażesz pracodawcy wiadomość że jesteś osobą pewną siebie i nie masz nic do ukrycia. Musisz wiedzieć że nie każde zdjęcie nadaje się do CV. Unikaj zdjęć nieformalnych (zdjęć z imprez, wakacji itp.), najlepiej jak fotografia ma formę biznesową a osoba na zdjęciu jest naturalna, pogodna i uśmiechnięta. Skorzystaj z usług profesjonalnego fotografa (wydatek na pewno się opłaci). To jeszcze nie koniec, nie skanuj zdjęć z legitymacji czy dowodu, mało profesjonalnie i dziwnie wyglądają fotografie z pieczątkami w CV (nie popełniaj tego błędu, zainwestuj u fotografa około 20 zł. w profesjonalny wizerunek).

  3. Podsumowanie (nawet jak jesteś bez doświadczenia). Profesjonalne podsumowanie powinno pojawić się na górze dokumentu zaraz po danych osobowych i danych kontaktowych. Podsumowanie powinno składać się z dwóch lub trzech zdań i przedstawiać szeroki pogląd na Twoje mocne strony. Ponieważ nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, w Twoim podsumowaniu powinny znaleźć się przymiotniki, słowa klucze opisujące m.in. Twoją postawę do pracy (przykład: pozytywna, pracowita, szybko i chętnie się uczy), poziom wykształcenia, umiejętności i zainteresowania. Pamiętaj, każde profesjonalne podsumowanie w CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty pracy, o którą się starasz. Używaj podobnych zwrotów i słów (takich jak w ofercie pracy) aby określić swoją motywację, chęci, umiejętności które chcesz wnieść na nowe stanowisko pracy.

    Przykład podsumowania w CV bez doświadczenia zawodowego (na stanowisko kelnera/kelnerki):
    Ukończyłem technikum gastronomiczne, obecnie aspiruję do pracy na stanowisku kelnera. Jestem postrzegany jako osoba sympatyczna, komunikatywna, współpracująca, o wysokiej kulturze osobistej. W pracy chciałbym postawić na zadowolenie gości restauracji. Biegle posługuje się językiem angielskim. Moją pasją jest kuchnia włoska.
    Kolejny wzór podsumowania w CV bez doświadczenia zawodowego (informatyk, branża IT, administrator sieci komputerowej):
    Jestem tegorocznym absolwentem technikum informatycznego. Moją pasją jest informatyka i rozwój nowych technologii. Posiadam obszerną wiedzę w zakresie budowania i obsługi domowych sieci komputerowych. Jestem osobą pracowitą i dokładną, szybko się uczę. Szukam możliwości pracy i rozwoju zawodowego jako młodszy specjalista ds. sieci komputerowych.
    Przykładowe podsumowanie w CV bez doświadczenia zawodowego (pracownik biurowy, sekretarka, asystentka itp.):
    Jestem absolwentką technikum ekonomicznego, aspiruję na stanowisko asystentki zarządu. Biegle posługuje się językiem angielskim, w stopniu zaawansowanym opanowałam oprogramowanie z pakietu MS Office. Jestem osobą energiczną, komunikatywną, skrupulatną o wysokiej kulturze osobistej. Z miłą chęcią podejmę się wyzwań na stanowisku asystentki w Państwa firmie.
  4. Umiejętności. Ważne umiejętności twarde i miękkie m.in. cechy osobowości i te których nauczyłeś się w szkole na studiach lub w innym miejscu. W rubryce umiejętności (w CV bez doświadczenia) wypisz swoje umiejętności odpowiednie do konkretnego stanowiska. Przeczytaj opis stanowiska, w sekcji wymagań lub kwalifikacji znajdziesz listę potrzebnych umiejętności.
    Warto być szczerym, bowiem poziom Twoich kwalifikacji zapewne będzie wstępnie weryfikowany podczas przyszłej rozmowy kwalifikacyjnej.

    Umiejętności miękkie w CV bez doświadczenia zawodowego (uniwersalne pasują do wielu stanowisk pracy):
    1. doskonałe umiejętności komunikacyjne;
    2. zdolność do zarządzania czasem;
    3. zdolność do rozwiązywania problemów;
    4. duża motywacja;
    5. elastyczność;
    6. umiejętność pracy w zespole;
    7. dokładność i cierpliwość.

    Obsługa komputera i aplikacji (umiejętności techniczne). Umiejętność obsługi komputera i oprogramowania jest istotną umiejętnością. Większość zadań obecnie wymaga użycia komputerów i specjalistycznego oprogramowania. Niektórzy pracodawcy wymagają znajomości lub doświadczenia w zakresie korzystania z określonych aplikacji, podczas gdy inni oferują kursy doszkalające w miejscu pracy. Jeśli już posiadasz praktyczną wiedzę na temat często używanego oprogramowania (np. MS Office lub Open Office itp.), zapewne szybciej nauczysz się korzystać z nowych programów.

    Oto niektóre wybrane przykłady z najważniejszych umiejętności obsługi komputera i oprogramowania:

    1. biegła obsługa komputera i urządzeń biurowych (drukarka, skaner);
    2. zaawansowana znajomość MS Word i Google Docs;
    3. średnio-zaawansowana znajomość MS Excel (tabele przestawne, formuły);
    4. biegłe tworzenie prezentacji w PowerPoint i Keynote;
    5. biegła obsługa narzędzi do komunikacji i współpracy (Slack, Skype itp.);
    6. średnio-zaawansowana znajomość platformy blogowej Wordpress;
    7. podstawowa znajomość programów graficznych Gimp i Photoshop.

    Zapoznaj się z ofertą pracy, aby dowiedzieć się, jakich pracodawca szuka umiejętności u kandydata, i na jakim poziomie wymagana jest ich znajomość. Jeśli uważasz, że twoje umiejętności nie są wystarczająco dobre, możesz rozważyć opcję na doszkolenie się. Istnieje kursów online (także darmowych) z których możesz skorzystać.

    Znajomość języków obcych. Znajomość języka angielskiego przyda się praktycznie w każdej branży. Czy na stanowisku kelnera, managera, higienistki, sekretarki, recepcjonistki, programisty itd. Praktycznie na większości stanowisk w różnym stopniu mamy do czynienia z językiem angielskim. Znajomość języka w CV bez doświadczenia zawodowego warto określić używając Skali Rady Europy. Dodatkowo jeśli posiadasz ważne certyfikaty językowe to wspomnij o tym w swoim CV (certyfikaty językowe np. angielskie IELTS i TOEFL ważne są przez 2 lata, po tym czasie należy je odnowić).

    Przykład znajomości języków obcych:

    1. język angielski - C1, certyfikat IELTS (ważny do 06.2020);
    2. język hiszpański - A2;

    Załóżmy że chciałbyś pracować jako barman/kelner (na obecną chwilę nie posiadasz doświadczenia).
    Jakie Twoim zdaniem powinieneś posiadać umiejętności miękkie na stanowisku barmana bądź kelnera?

    Osoba na stanowisku kelnera/barmana powinna posiadać duże umiejętności interpersonalne, aby umożliwić budowanie silnych relacji ze współpracownikami m.in. kelnerami, pracownikami kuchni, menedżerem oraz gośćmi lokalu. Osoba na tym stanowisku jest wizytówką lokalu dlatego powinna odznaczać się wysoką kulturą osobistą, być osobą przyjazną, rozmowną, cierpliwą i schludną (zadbana fryzura, zdrowa cera, itp.). Barman jak i kelner powinien w stopniu biegłym posługiwać się językiem angielskim (goście anglojęzyczni w lokalu to już codzienność w Polsce). Dobra pamięć przyda się do zapamiętywania zamówień i numerów stolików do których te zamówienia mają trafić.

    Przykład umiejętności kelner/barman (w pierwszym CV bez doświadczenia zawodowego):

    1. biegła znajomość języka angielskiego - poziom B2;
    2. wysoka kultura osobista;
    3. komunikatywność;
    4. skrupulatność i dobra pamieć;
    5. duże poczucie humoru i pozytywne nastawienie.
  5. Edukacja. Ukończona Szkoła Wyższa to mocny punkt w CV kandydata (studenta bez doświadczenia). Nie masz jeszcze odpowiedniego doświadczenia zawodowego więc napisz coś więcej o swojej edukacji. Oprócz nazwy uczelni podaj do informacji pracodawcy na jakim kierunku studiowałaś /eś, jaką masz specjalizację. Dodatkową dawką wiedzy o kandydacie i jego predyspozycjach dla pracodawcy jest wpisanie tematu Twojej pracy inżynierskiej lub licencjackiej lub/i magisterskiej.

    Absolwent szkoły zawodowej m.in. liceum i technikum. Kandydat może zamieścić informację o odbytych praktykach, warsztatach (uściślić jakie posiadał zadania i obowiązki). Dodatkowo może zamieścić informację co było tematem jego pracy dyplomowej (pod warunkiem że te informacje w pewnym stopniu zazębiają się z wymaganiami z oferty pracy).

    Ukończyłeś dobre kursy, szkolenia które wnoszą dodatnią wartość do Twojego profilu zawodowego, napisz o tym w swoim CV.

    Przykład wykształcenia w CV bez doświadczenia studenta:

    2015 - 2019
    WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
    kierunek: informatyka
    specjalizacja: programowanie aplikacji internetowych
    uzyskany tytuł: inżynier
    tytuł pracy inżynierskiej: projekt i implementacja serwisu aukcyjnego

    Przykład ukończonego szkolenia (licealisty, studenta):

    kurs online: Zend Framework od podstaw (80 godzin) - 2019
    organizator kursu: Kodilla
  6. Doświadcznie. Wiem, wiem, to jest artykuł o pierwszym CV bez doświadczenia zawodowego (absolwenta liceum, studenta itd.). Jednak pozwolę sobie poruszyć temat doświadczenia w życiorysie zawodowym, bowiem nie jest tajemnicą że doświadczenie zawodowe można zdobyć nie tylko pracując na etacie. Doświadczenie w jakimś tam wymiarze można również uzyskać np. podczas zajęć non-profit m.in. udział w organizacji charytatywnej itp., pomagając w rodzinnej firmie, realizując się w swojej pasji itd.
    Dlatego polecam zrobić krótki przegląd Twojego życiorysu, być może się okaże że jednak posiadasz jakieś doświadczenie o którym warto wspomnieć w Twoim CV.

  7. Zainteresowania. Przyznaje się, na początku kariery zawodowej tworząc swoje pierwszej CV nie przywiązywałam dużej wagi do sekcji zainteresowania. Moje nastawienie zmieniło się dosyć szybko gdy na pierwszej, kolejno na drugiej i na trzeciej rozmowie kwalifikacyjnej, zostałam przepytana z moich zainteresowań. Była nawet taka sytuacja w pewnej korporacji (na spotkaniu w rozmowie o pracę), pierwszym pytaniem jakie padło, było pytanie o moje zainteresowania. Niech to będzie wskazówka dla Was. Oczywiście są różne zawody i różna jest ich specyfika i to czy Twoje zainteresowania w CV odegrają istotną rolę w procesie rekrutacji, zależy od wielu czynników o których przeczytasz w dalszej części tego poradnika.

    Jakie hobby i zainteresowania powinny się znaleźć w Twoim CV?
    Podaj zainteresowania, które pokarzą pracodawcy, dlaczego dobrze pasujesz do konkretnego stanowiska pracy i masz pewien poziom profesjonalizmu. Załóżmy na przykład, że jesteś menedżerem dużego ośrodka wypoczynkowego, który chce zatrudnić osobę do spraw marketingu w internecie.

    Który kandydat Twoim zdaniem jest lepszym wyborem na stanowisko osoby ds. marketingu w internecie (kandydat A czy kandydat B), poniżej dwa przykłady:
    Hobby i zainteresowania kandydat A:
    - gra na klarnecie,
    - muzyka pop lata '80.
    Hobby i zainteresowania kandydat B:
    - blogowanie (prowadzę bloga o tematyce podróżniczej),
    - prowadzenie Fanpage na FaceBook (10 tys. obserwujących).

    Celność, upewnij się, że wszystkie lub większość twoich zainteresowań wpisują się w charakter poszukiwanej pracy.
    Długość, nie przesadzaj z podawaniem swoich zainteresowań i staraj zawrzeć to co najbardziej ważne w 2-3 punktach.
    Miejsce w CV na Twoje hobby i zainteresowania? Umieść je na końcu swojego dokumentu.

    Koniecznie zajrzyj tutaj, więcej o zainteresowaniach w CV już pisaliśmy tutaj - zainteresowania w CV - przykłady. Przygotowaliśmy dla Was kilka gotowych wzorów na różne stanowiska pracy.

  8. Klauzula o ochronie danych osobowych. W stopce dokumentu powinna znaleźć się aktualna treść klauzuli, brak klauzuli (Twojej zgody) nie pozwala skutecznie przeprowadzić procesu rekrutacji. Dokumenty bez zgody kandydata według prawa powinny wylądować w niszczarce dokumentów a później w koszu.
    Jak dodać klauzulę do CV i jaka jest treść aktualnej zgody na przetwarzanie danych w CV, pisaliśmy już tutaj - aktualna klauzula w CV.
    Czytając ofertę pracy zwróć uwagę czy pracodawca nie wymaga podania w CV dedykowanej klauzuli.

    Przykład skróconej zgody na przetwarzanie danych kandydata:
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na potrzeby rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
  9. Odpowiedni szablon CV. Bez względu w jakiej branży szukasz pracy Twoje CV powinno być przejrzyste i czytelne. Aplikujesz do branży która ma konserwatywne podejście w wielu obszarach swojej działalności, dobrym przykładem jest m.in. Dres Code, dostosuj się, wybierz klasyczny bądź nowoczesny szablon CV. Natomiast kreatywny szablon sprawdzi się na stanowisko grafika, specjalisty do spraw reklamy lub marketingu itp.

    Pierwsze CV bez doświadczenia zawodowego (studenta, ucznia, licealisty) powinno zmieścić się na jednej stronie formatu A4. W sposób czytelny podziel dokument na sekcje (dane osobowe i kontaktowe, podsumowanie, umiejętności, wykształcenie, zainteresowania).

    Zawsze wysyłaj swoje CV do pracodawcy w formie dokumentu PDF, ten format jest najlepszy do odczytu do druku, nie każdy ma na komputerze zainstalowany program Word lub inny zaawansowany edytor tekstowy np. do odczytu plików .DOCX. Kolejny przykład za PDF, nie znam żadnej osoby która by nie miała zainstalowanego na swoim PC Adobe Reader bezpłatnego oprogramowania służącego do czytania dokumentów elektronicznych w formacie PDF.

    REKLAMA

    A oto nasze propozycje - gotowe szablony CV do pobrania (m.in. dla studenta bez doświadczenia).

    pierwsze cv bez doświadczenia studenta ucznia licealisty

    POBIERZ SZABLON CV - DOCX / MS WORD


    CV bez doświadczenia zawodowego studenta informatyki

    POBIERZ WZÓR CV - DOCX / MS WORD

    Powyższe dokumenty przygotowane w programie MS Word, do pobrania za darmo, łatwa i szybka edycja na domowym komputerze w programie MS Word.

    Zadbaj o odpowiednią nazwę swojego pliku PDF, twoje CV powinno mieć nazwę na wzór tego przykładu: CV_Joanna_Kowalska.pdf.

    Nie masz możliwości edytować pobranych dokumentów? Nie posiadasz zainstalowanego programu MS Word? Lub brak Ci odpowiedniej wiedzy? Możesz użyć bezpłatnego kreatora dokumentów aplikacyjnych online (wystarczy wypełnić formularz i pobrać CV w formacie PDF na komputer).

  10. Jakie jeszcze podjąć kroki aby zdobyć pierwszą pracę? Napisz list motywacyjny. Jeśli uważasz że znalazłeś ofertę z wymarzoną pracą, do swojego CV powinieneś dołączyć list motywacyjny. W kilku zdaniach opisz w nim, dlaczego to stanowisko jest dla Ciebie tak ważne i dlaczego warto Ciebie zatrudnić. Stylem dopasuj oba dokumenty życiorys zawodowy i list motywacyjny. Możesz skorzystać darmowego generatora dokumentów online (curriculum vitae i listu motywacyjnego) do formatu PDF. Na stronie przygotowaliśmy dla Was dziesiątki przykładów także listów motywacyjnych na różne stanowiska pracy.

    Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Idąc na spotkanie weź ze sobą wydrukowane CV, zadbaj o odpowiedni ubiór, nie daj się zaskoczyć pytaniami które będą wynikały z Twojego CV (musisz umieć rozwinąć podpunkty które zawarłeś w poszczególnych sekcjach Twojej aplikacji).

 

Artykuły podobne do CV bez doświadczenia:


ikona kreator cv bezpłatny bez rejestracji bez logowania online

Kreator CV za darmo bez rejestracji bez logowania - Online

Kreator CV to prosty za darmo program online do przygotowania dokumentów aplikacyjnych (życiorys zawodowy i list motywacyjny). Bez doświadczenia w obsłudze zaawansowanych edytorów tekstowych, kreator CV zawiera do wypełnienia przejrzysty i zrozumiały formularz który mieści się na jednej stronie. Wypełniasz formularz (ze zdjęciem lub bez zdjęcia) i jednym kliknięciem pobierasz plik PDF na swój komputer. Użytkownicy korzystający z kreatora robią to anonimowo (nie zapisujemy i nie zbieramy danych które są wprowadzane w formularzu kreatora).


ikona umiejętności kompetencje pracownika

Umiejętności w CV

Ne ważne, czy piszesz pierwszy życiorys zawodowy, czy jesteś studentem, który nigdzie jeszcze nie pracował. Każdy z nas posiada jakieś umiejętności (kompetencje), być może nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego ale posiadasz umiejętności miękkie i być może umiejętności twarde. Przygotowaliśmy dla Was kilka przykładów na różne stanowiska pracy. Sprawdź, jakie umiejętności miękkie są cenione przez pracodawców. Omawiamy znaczenie kompetencji miękkich, oraz wyjaśniamy, które sprawdzą się najlepiej na konkretnych stanowiskach.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar1970-06-01   historyk
Większość kandydatów zostaje odfiltrowanych, zanim otrzymają zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, dlatego warto przyłożyć się do przygotowania skutecznego CV
avatar0000-00-00   Alan
Moje pierwsze CV po zawodówce wygląda super
avatar2021-01-15   A
W końcu znalazłam dobre wskazówki które faktycznie są odpowiedzią na pytanie: Jak napisać pierwsze CV?
avatar2020-06-27   Callypso
Zainteresowania nie zawsze muszą pasować do wykonywanego zawodu. Jeśli lubię czytać książki i interesuje się XIX wiekiem, zwłaszcza modą kobiecą z tamtego okresu, a chcę pracować jako rejestratorka medyczna czy w sklepie na wykładaniu towaru, to co? Mam zrezygnować z tej rubryki? I dlaczego osoba ubiegającą się na stanowisko menadżera grającą na klarnecie, ma być gorzej postrzegana od tej, co prowadzi bloga? Przecież to właśnie zainteresowania pomagają nam oderwać się od rzeczywistości, zrelaksować się, pozwalają nam zapomnieć o problemach w pracy. Stolarz pracujący z drewnem przez większość swego życia, może w wolnym czasie lubi malować pejzaże. Dlaczego ma kłamać i wpisywać, że sobie np. rzeźbi, skoro już za przeproszeniem "rzyga" tym drewnem. Owszem są zwody, gdzie warto mieć zainteresowania tożsame z jego wykonywaniem, choćby psycholog. Może lubić gotować i np. pogłębiać wiedzę z zakresu Komunikacji bez przemocy Rosenberga. Ale w przypadku innych zawodów: serwis sprzątający, kasjerzy w markecie czy pracownicy produkcji mogą mieć przecież hobby nie pokrywające się z ich pracą. Ogólnie wasze artykuły są bardzo fajnie napisane, tylko do tych zainteresowań mam zastrzeżenie.
avatar2020-02-28   Aw
Moje pierwsze CV po zawodówce wygląda super, koleżanka była w szoku jak zobaczyła moje nowe siwi :) dzięki.
avatar2019-11-17   Pati
Większość kandydatów zostaje odfiltrowanych, zanim otrzymają zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, dlatego warto przyłożyć się do przygotowania skutecznego CV, najważniejsze to nie odpaść na wstępnej selekcji po to aby przejść do kolejnego etapu. Dobrych wskazówek nigdy za mało, dziękuję.
avatar2019-11-13   Agata
Studia to idealny czas na zdobycie doświadczenia na bezpłatnych stażach (w wakacje w pracach dorywczych). Ja osobiście mile wspominam ten czas, najwięcej nauczyłam się od doświadczonych długim stażem pracowników którzy chętnie podzielili się wiedzą (nie zawsze to jest takie oczywiste). Dlatego warto zadbać o przyjazne relacje już na samym początku.

www.otokariera.pl © 2024   Polityka Prywatności i Pliki Cookies