Pisząc w wielkim skrócie, umiejętności są to kompetencje, dzięki którym, dana osoba jest w czymś dobra. Niewątpliwie umiejętnością jest: bezwzrokowe (szybkie) pisanie na klawiaturze komputera, znajomość języka obcego, umiejętność negocjacji, wystąpienia publiczne itd.
Umiejętności możemy podzielić na dwa bloki, umiejętności twarde i umiejętności miękkie. Jedne i drugie są tak samo ważne aby należycie wykonywać postawione przed nami zadania zawodowe. Poniżej bardziej dokładny opis (definicja) wspomnianych kompetencji.
Umiejętności twarde - odnoszą się do wiedzy technicznej kandydata, zdobytej podczas nauczania, szkolenia, lub zdobytej poprzez doświadczenie. Są właściwe i niezbędne do realizacji określonych zadań.
Umiejętności miękkie - są to cechy osobowości i nawyki, które m.in. charakteryzują jak pracujesz sam lub współpracujesz z innymi ludźmi. Kompetencje miękkie pośrednio pomagają wpasować się w środowisko pracy i kulturę firmy.
Według współpracownika Forbesa Naza Beheshtiego: "Trwa obecnie dyskusja na temat realatywnego znaczenia umiejętności miękkich i twardych, które pociągają za sobą rywalizację między nimi. Jedne i drugie są jednak konieczne i wzajemnie się uzupełniają".
REKLAMA
Zaprezentowanie w CV odpowiedniej kombinacji kompetencji twardych i miękkich jest bezsprzecznie niezbędne, aby twoje CV uzyskało mocną ocenę. Dobre połączenie umiejętności pokaże pracodawcy, że nie tylko jesteś dobrze przygotowany do pracy na konkretnym stanowisku, ale również będziesz w stanie dobrze współpracować w zespole i podejmować inne ważne zadania związane z efektywnym wykonywaniem zawodu.
Do określenia swoich kompetencji w CV postaraj się używać zrozumiałej formy, m.in. dla języków obcych używaj Skali Rady Europy, czyli oznaczeń A1, A2, B1, B2, C1, C2 (więcej: jak określić poziom języków obcych w CV).
Do określenia np. znajomości narzędzi możesz użyć wyrażeń typu: poziom podstawowy, poziom średnio-zaawansowany, poziom zaawansowany, poziom biegły-profesjonalny.
poziom podstawowy - osoba posiada ogólną wiedzę, nie miała okazji zdobyć doświadczenia w praktyce lub doświadczenie jest bardzo małe (dotyczy to głównie absolwentów, którzy zazwyczaj opanowali jedynie teorię);
poziom średnio-zaawansowany - umiejętność była wykorzystywana w praktyce, osoba wymaga wsparcia przez bardziej doświadczonych pracowników w incydentalnych lub specjalnych sytuacjach. Osoba z tym poziomem biegłość ma jeszcze sporo miejsca na rozwój.
poziom zaawansowany - ten poziom biegłości oznacza że osoba zna się na rzeczy, nie potrzebuje już pomocy osób z większym doświadczeniem. Może także udzielać szkoleń osobom początkującym jak używać danego narzędzia.
poziom biegły-profesjonalny - przed tą osobą nie ma już żadnych tajemnic, profesjonalista i autorytet w zakresie danej umiejętności. Osoba, do której należy kierować pytania jeśli nie wiemy jak wykonać zadanie przypisane do tej konkretnej umiejętności technicznej.
Twoje CV powinno zawierać tylko najlepsze umiejętności. Pomiń te, z których masz tylko podstawową wiedzę.
Przykład określenia poziomu umiejętności w CV:
- zaawansowana znajomość programu MS Excel (tabele przestawne, formuły);
- język angielski - poziom C1;
Dodanie listy umiejętności do życiorysu zawodowego jest łatwą czynnością.
Natomiast umieszczenie odpowiednich kompetencji oraz określenie ich biegłości jest nieco trudniejszą sztuką.
Wypełnienie sekcji umiejętności w CV kompletem kompetencji, które absolutnie nie mają nic wspólnego ze stanowiskiem pracy o które się ubiegasz, jest po prostu stratą czasu pracodawcy (czytelnik musi przebrnąć przez nieistotne dla niego informacje) i marnowaniem cennego miejsca w Twoim życiorysie.
Pamiętaj, celność jest kluczem. Zanim zaczniesz przygotowywać swoją listę umiejętności, dokładnie przeczytaj ofertę pracy, skanując listę zadań, dowiesz jakie umiejętności są wymagane na danym stanowisku. Jeżeli w ogłoszeniu znajdziesz kompetencje które posiadasz lub które się krzyżują z Twoimi, dodaj je do listy w Twoim CV (używaj podobnego słownictwa do tego z oferty pracy).
Kompetencje będą się różnić w zależności od branży w której chcesz pracować, polityki firmy a także stanowiska o które się ubiegasz. Jednak istnieją pewne umiejętności, które zawsze będą cenione i pożądane przez pracodawców. Te kompetencje to umiejętności miękkie, mniej techniczne, mniej zależne od pełnionej funkcji/stanowiska, ale odnoszą się do Twojej postawy, do relacji w firmie, i tego jak sobie radzisz w różnych sytuacjach w miejscu zatrudnienia.
Oto kilka uniwersalnych umiejętności, które możesz użyć w swoim życiorysie zawodowym, oraz ich znaczenie.
Grafika to atrakcyjna forma zaprezentowania w CV poziomu znajomości/biegłości swoich umiejętności. Do tego celu można użyć wykresów kołowych, słupkowych, wykresów punktowych itd. Tego typu prezentacja kompetencji (znajomości narzędzi m.in. oprogramowania, języków programowania itd.) dobrze sprawdzi się na stanowiskach kreatywnych m.in. grafika komputerowego, copywritera, kodera stron WWW, programisty itp.
Przykłady aplikacji z graficzną prezentacji znajomości narzędzi/oprogramowania w sekcji umiejętności:
Przygotowaliśmy dla Was kilka przykładów na popularne stanowiska pracy, pamiętajcie najważniejsze to dopasować swoje umiejętności do konkretnej oferty pracy, nie naszą rolą jest podanie gotowych wzorów jeden do jednego. Ale pomoc w przygotowaniu takiego zestawienia kompetencji (mamy nadzieję że pomoże Wam ten artykuł i w nim zawarte wskazówki i przykłady).
Grafik komputerowy przykład umiejętności w CV:
- Photoshop — (zaawansowany);
- Illustrator — (zaawansowany);
- InDesign — (zaawansowany);
- HTML / CSS — (zaawansowany);
- Web design, infografika, design, grafika rastrowa i wektorowa, loga;
- Komunikatywność;
- Praca zespołowa;
- Kreatywność i otwarty umysł;
- Zamiłowanie do estetyki i detali;
- Zarządzanie czasem.
Pracownik biurowy (sekretarka, recepcjonistka, asystentka zarządu itp.) przykład umiejętności w CV:
- język angielski — C1 (zaawansowany);
- sprawna obsługa komputera i urządzeń biurowych;
- średnio-zaawansowana znajomość oprogramowania MS Office (Excel, Word, PowerPoint);
- obsługa oprogramowania do faktur, kalendarza Google i inne;
- czynne prawo jazdy kategoria B;
- komunikatywność i zdolności interpersonalne;
- zdolności organizacyjne i umiejętność określenia priorytetów;
- wysoka kultura osobista;
- chęć nauki i podnoszenia kwalifikacji.
Sprzedawca, kasjer - przykład umiejętności w CV:
- język angielski — B2 (średnio-zaawansowany);
- obsługa komputera i terminali płatniczych;
- obsługa oprogramowania do faktur oraz stanu magazynowego PC-Market 7;
- dobra znajomość produktu;
- umiejętna obsługa klienta;
- zdolności organizacyjne i umiejętność zarządzania czasem;
- życzliwość, rzetelność, współpraca i rozwiązywanie sporów;
- wysoka kultura osobista;
- chęć pogłębiania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji.
Stolarz meblowy - przykład umiejętności w CV:
- umiejętność czytania rysunków technicznych;
- wprawne poruszanie się w parku maszynowym:
— piła formatowa, frezarka, strugarka wyrówniarka, taśmówka, szlifierka taśmowa itd.;- obróbka drewna i obróbka płyt;
- konserwacja obrabiarek (m.in. wymiana noży w strugarce, klejenie taśm do szlifierki taśmowej i inne);
- umiejętność przygotowania stanowiska pracy, dobra organizacja i zarządzanie czasem;
- umiejętność przygotowania optymalnego procesu technologicznego;
- komunikatywność, dokładność, wydajność, praca zespołowa;
- motywacja i duża chęć do ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Barman - wzór umiejętności w CV:
- komunikatywność i umiejętność interpersonalne;
- wielozadaniowość oraz sprawna obsługa klienta;
- umiejętność słuchania i duże poczucie humoru;
- gościnność, cierpliwość, zręczność, komunikacja werbalna;
- znajomość języka angielskiego na poziomie B1;
- wysoka kultura osobista;
- duża wiedza na temat receptur napoi i drinków.
Pracownik produkcji - wzór umiejętności w CV:
- znajomość standardów bezpieczeństwa;
- duża wiedza z mechaniki maszyn;
- sprawność fizyczna oraz wydajność;
- rzetelność oraz dbałość o detale;
- wielozadaniowość i współpraca;
- wysokie umiejętności komunikacyjne;
- podejmowanie trafnych decyzji i rozwiązywanie problemów.
Czy już dodałeś na samej górze (zaraz pod danymi osobowymi) rubrykę "Podsumowanie zawodowe"? Jeżeli nie to zastanów się czy nie watro tego zrobić. Podsumowanie zawodowe to zaledwie 3-4 zdania w których należy się zaprezentować w jak najlepszy sposób. W bardziej obszerny sposób pisaliśmy już o tym w tym artykule - podsumowanie zawodowe w CV przykłady.
W dobrym podsumowani zawodowym muszą się znaleźć wyrażenia określające mocne strony kandydata, dlatego nie może tam zabraknąć Twoich umiejętności (postaw na te najlepsze, ilość 2-3 umiejętności).
Ambitny i dobrze zorganizowany specjalista ds. obsługi klienta banku z 5-letnim doświadczeniem. Chętny do podjęcia nowych wyzwań zawodowych w BNP Paribas. Dzięki doskonałym umiejętnościom komunikacyjnym i zaangażowaniu znacząco zdywersyfikowałem portfolio klientów, realizując w 120 procentach plan sprzedaży na rok 2018. Przychody oddziału w IV kwartale 2018 roku wzrosły o 30 procent.
Specjalista ds. marketingu w internecie, z dużym doświadczeniem w wykorzystaniu mediów społecznościowych Facebooka, Twittera i YouTube'a do budowania udanej strategii społecznościowej, która zwiększa świadomość marki, angażuje klientów, a ostatecznie potęguje ruch w sieci i konwersje. Posiadam dyplom z psychologii i obszerną wiedzę na temat psychologii efektywnego handlu i psychologii biznesu. Chciałbym podjąć nowe wyzwania w agencji reklamowej Widzialni.
Koordynator projektów, posiadam wykształcenie wyższe i 3-letnie doświadczenie w realizacji i obsłudze projektów marketingowych i reklamowych. Jestem osobą skrupulatną i dokładną, zorientowaną na jakość, potrafię umiejętnie planować czas i organizować pracę. Jestem osobą komunikatywną, biegle posługuje się językiem angielskim. Chciałbym podjąć pracę i zaangażować w nowe zadania w Państwa firmie na stanowisku koordynatora projektów.
Tegoroczny absolwent Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej (WIT), zorientowany na wyniki, pasjonat tworzenia przyjaznych dla użytkownika aplikacji w języku JAVA. Posiadam doskonałe umiejętności rozwiązywania problemów i osiągania dobrych wyników w pracy zespołowej. Dążę do pracy firmie XYZ jako młodszy programista JAVA, chciałbym współtworzyć zaawansowane oprogramowanie oraz rozwijać własne umiejętności programisty.
REKLAMA
Potrzebujesz szablonów CV do pobrania i wypełniania/edycji w programie Microsoft Word? Pod tym linkiem przygotowaliśmy kilka darmowych egzemplarzy do pobrania. Znajdziesz tam m.in. proste CV (klasyczne i minimalistyczne), nowoczesny wzór z elementami grafiki (kreatywne CV) i sporo wskazówek jak przygotować profesjonalne ale przede wszystkim skuteczne dokumenty. Udostępnione dokumenty są łatwe (proste) w edycji wystarczy kliknąć na sekcję i zacząć wprowadzać zmiany.
Zainteresowania kandydata mogą podkreślić jego umiejętności w CV. Hobby może być bezpośrednio lub pośrednio powiązane z tym co dana osoba robi zawodowo. Na przykład miłośnik kolarstwa rekreacyjnego stara się o pracę w salonie rowerowym, osoba która uprawia sporty zimowe aplikuje do sklepu z odzieżą i sprzętem do uprawiania właśnie tego aktywności. W połączeniu z pewnymi umiejętnościami m.in. komunikacyjnymi są to najlepsi kandydaci na to stanowisko.
W tej sytuacji umiejętne i trafne określenie umiejętności w CV jest niezbędne. Nie masz odpowiedniego doświadczenia? Nie ma problemu. Twoje CV nie musi, a wręcz nie może świecić pustkami. Po pierwsze dokument musi spełnić swoją rolę, pierwszy cel to dobre wrażenie i przepustka na rozmowę kwalifikacyjną. Przeczytaj artykuł jak osoba bez doświadczenia (student, uczeń liceum technikum itd.) może napisać dobre CV. Miłej lektury.
List motywacyjny jest dopełnieniem i rozwinięciem Curriculum vitae. List motywacyjny ma celu prezentację najmocniejszych stron kandydata, i uświadamia pracodawcę iż nie jesteś przypadkowym kandydatem i posiadasz niezbędne kwalifikacje na proponowane stanowisko pracy. W liście motywacyjnym możesz zawrzeć swoje najmocniejsze strony (m.in. umiejętności), dodatkowo uzasadnij, dlaczego starasz się o pracę właśnie w tej firmie i na tym stanowisku. W artykule zaprezentowaliśmy gotowe wzory / przykłady.
2020-03-31
Adam2019-12-03
Martyna 2019-11-27
Michałwww.otokariera.pl © 2024 Polityka Prywatności i Pliki Cookies