Jak napisać profesjonalne podsumowanie zawodowe w CV?
Wskazówki i gotowe przykłady.

Podsumowanie zawodowe, tę rubrykę jako pierwszą rekruter przeczyta w Twoim CV. Jeśli źle napiszesz swoje podsumowanie, już na wstępie czytelnik może odrzucić Twoją aplikację.

Rekruterzy, menadżerowie są to ludzie zapracowani. Codziennie przeglądają dziesiątki dokumentów aplikacyjnych, średnio na jeden dokument przeznaczają mniej niż 10 sekund? I jak zapewne podejrzewasz, jest to trudna i nużąca praca. A Twoje CV może łatwo zgubić się w stosie dokumentów.

Dlatego ważne jest aby Twój dokument był dobrze napisany. Czy wiesz że większość kandydatów nie zawraca sobie głowy pisaniem podsumowania zawodowego? To oznacza, że ​​jeśli Ty napiszesz podsumowanie, zdobędziesz dodatkowe punkty, wyróżnisz się na tle innych kandydatów i zostaniesz zapamiętany.


podsumowanie zawodowe w CV


Dodatkowo z tego artykułu się dowiesz:

 1. Jak napisać skuteczne podsumowanie zawodowe w CV?
 2. Jak poprawić swoje profesjonalne podsumowanie na podstawie gotowych przykładów?
 3. Jakie elementy, zwroty powinny się znaleźć w dobrym podsumowaniu?

Podsumowanie zawodowe powinno znaleźć się na górze dokumentu, aby od tej sekcji czytelnik mógł rozpocząć czytanie Twojego CV. Długość podsumowania powinna zawrzeć się w kilku zdaniach (od 3 do 5 zdań).

Masz tylko kilka sekund aby zwrócić uwagę pracodawcy. Głównym celem profesjonalnego podsumowania jest sprawienie, aby Twoje mocne strony, najważniejsze umiejętności i doświadczenie były natychmiast zauważone. I aby wstęp na tyle zainteresował czytelnika aby ten chciał przeczytać resztę Twojego CV.

Forma odgrywa ważną rolę. Profesjonalne podsumowanie choć jest krótkie, ale tak jak w dobrym spocie reklamowym powinno zawierać to co najważniejsze. Powinno być wypełnione odpowiednimi słowami kluczowymi. Pracodawca po przeczytaniu kilku zdań podsumowania, powinien już wiedzieć co kandydat może wnieść do firmy.

Jak zacząć pisać podsumowanie zawodowe, kilka wskazówek:

 1. Zastanów się co masz do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy. W przejrzysty sposób wyjaśnij, jakie wartości możesz wnieść do firmy do której aplikujesz. Przyjmij ten tok myślenia.
 2. Zacznij od listy obowiązków na danym stanowisku pracy. Dokładnie przeczytaj ponownie ofertę pracy i znajdź najważniejsze słowa kluczowe. Są to rzeczowniki lub całe wyrażenia, które dokładnie opisują stanowisko. Masz już listę najważniejszych obowiązków, teraz przejdź do listy swoich umiejętności i doświadczenia. Sprawdź w czy te dwie płaszczyzny się krzyżują (nakładają się na siebie), jeśli tak to znaczy że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko pracy, teraz tylko trzeba przekonać do tego potencjalnego pracodawcę.
 3. Postaw na dokonania. Są zawody w których można się pochwalić pewnymi mierzalnymi osiągnięciami. Na przykład o wiele bardziej przekonujące jest stwierdzenie, że podwoiłeś plan sprzedaży podpisując 2 razy więcej umów, niż zwykłe twierdzenie, że jesteś sprawnym handlowcem.
 4. Zbuduj to dobrze. Podsumowanie powinno być zbudowane z jasnych określonych logicznych części, za sprawą których, będzie dobrze wyglądać i dobrze czytać. Pamiętaj o słowach kluczach które będą nadawać odpowiedni kierunek podsumowaniu.
 5. Zwięźle i na temat. Podsumowanie CV nie powinno być dłuższe niż 5 krótkich zdań. Postaw na jakość a nie na ilość.

Podsumowanie zawodowe w CV - gotowe wzory / przykłady.

Były już wskazówki czas na konkretne przykłady, które zawierają mocne strony każdego kandydata. Przedstawione przykłady są jedynie naszą propozycją która może posłużyć jako wzór, którym można się posiłkować podczas pisania własnej oryginalnej wersji podsumowania.


sprzedawca

#1 Podsumowanie zawodowe - Sprzedawca (przykład).

Absolwentka liceum ekonomicznego, pasjonatka aktywnego trybu życia m.in. chodzenia po górach i sportów zimowych. Doświadczony sprzedawca w sklepie sportowym, z obszerną wiedzą na temat sprzętu i odzieży sportowej. Komunikatywna i zaangażowana, z wysokimi 130% wynikami sprzedaży. W dalszym ciągu chce łączyć zainteresowania z pracą, dlatego z miła chęcią podejmie pracę w Państwa sklepie sportowym.

Jakie informacje uzyska pracodawca o kandydacie czytając powyższe podsumowanie sprzedawcy?

 1. Kandydat ukończył liceum ekonomiczne, jest duże prawdopodobieństwo że nie zrobi manka w kasie sklepu.
 2. Posiada zainteresowania które bezpośrednio łączą się z branżą.
 3. Kandydat ma dużą wiedzę na temat sprzętu i asortymentu który sprzedaje, ponieważ sam go używa w terenie, już w pierwszym zdaniu czytelnik się dowiedział że kandydat uprawia sporty zimowe a także chodzi po górach. Nie ma lepszego doradcy / sprzedawcy który zna temat od t.zw. podszewki.
 4. Osoba z doświadczeniem na stanowisku sprzedawcy.
 5. Kandydat zwraca uwagę na umiejętności miękkie takie jak "komunikatywność" i "zaangażowanie" to w połączeniu z wiedzą pozwoliło mu uzyskać dobre wyniki sprzedaży, do określenia wielkości użył konkretnej liczby 130% normy.

przedstawiciel

#2 Podsumowanie zawodowe Przedstawiciela handlowego / Handlowca (wzór).

Przedstawiciel handlowy z 5-letnim doświadczeniem w branży budowlanej. Jestem osobą zorganizowaną, samodzielną, komunikatywną o wysokiej kulturze osobistej. Doskonale opanowałem techniki negocjacyjne. Pełne zaangażowanie pozwoliło mi pozyskiwać nowych klientów i realizować ambitne palny sprzedażowe (ostatni kwartał 120% normy). Z pełnym entuzjazmem podejmę pracę w firmie XYZ, gdzie będę mógł odnosić sukcesy i dalej się rozwijać.

Albo kolejny wzór:

Ukierunkowany na sukces, pewny siebie, przedstawiciel handlowy z 4-letnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w branży farmaceutycznej. Jestem osobą komunikatywną o nienagannej kulturze osobistej. Biegle posługuje się językiem angielskim. Skuteczność to moja maksyma, w ostatnim roku uzyskałem sprzedaż na poziomie 130% normy. Szukam pracy w której czekają mnie nowe wyzwania, chciałbym reprezentować Państwa firmę na terenie Trójmiasta.

manager hotelu

#3 Podsumowanie zawodowe Managera / Menadżera hotelu (przykład).

Menadżer hotelu z 5-letnim doświadczeniem, znający specyfikę pracy każdej osoby w hotelu. Kluczowy członek zespołu z silnym przywództwem. Komunikatywny, zmotywowany, z umiejętnością rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Z doświadczeniem w organizowaniu imprez okolicznościowych, marketingu i e-commerce. Biegle posługujący się językiem angielskim i rosyjskim. Gotowy na nowe wyzwania, chętnie podejmie pracę na stanowisku Menadżera w Państwa hotelu.

Jakie wnioski wyciągnie pracodawca o kandydacie czytając powyższe podsumowanie menadżera hotelu?

 1. Osoba już posiada wymagane doświadczenie na stanowisku menadżera. Kandydat zaznaczył że zna specyfikę pracy każdej osoby w hotelu. To oznacza że będzie delegował zadania, kontrolował pracę podwładnych, a w razie potrzeby pościeli łóżko, przygotuje bufet oraz obsłuży gości w recepcji.
 2. Silny przywódca, oznacza to że będzie przewodził zespołowi, motywował załogę, rozwiązywał problemy i konflikty.
 3. Kandydat wymienił szereg cennych umiejętności miękkich - "komunikatywność i motywacja".
 4. Doświadczenie w marketingu i e-commerce. Tutaj chodzi m.in. o reklamę i marketing w internecie. Zarządzanie stroną hotelu, korzystanie z usług portali pośredniczących w dokonywaniu rezerwacji pokoi i sal konferencyjnych.
 5. Kandydat zaznaczył że posługuje się biegle językiem angielskim i rosyjskim. To ważna umiejętność, bowiem często gośćmi hotelu są osoby obcojęzyczne.

copywriter

#4 Podsumowanie zawodowe Copywritera / Specjalisty ds. Zarządzania Treścią.

Copywriter z 6-letnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w wydawnictwie prasowym i agencji reklamowej. Sprawnie posługuje się językiem polskim i angielskim "lekkie pióro", na koncie z publikacją 10 artykułów w miesięczniku Charaktery. Z dużą znajomością mechanizmów marketingowych, z doświadczeniem w tworzeniu chwytliwych sloganów reklamowych, opisów produktów i usług. Postrzegany jako koncepcyjny i systematyczny pracownik z wysokimi zdolnościami komunikacyjnymi.

Czego dowie się pracodawca o kandydacie gdy przeczyta powyższe 4 zdania?

 1. Kandydat zdobywał szlify pisząc artykuły i publikując w czasopiśmie popularnonaukowym "Charaktery". Oznacza to że jest dobrym pisarzem a publikowanie treści w znanym miesięczniku jest sporym osiągnięciem. Dodatkowo kandydat zapewne posiada umiejętność wyszukiwania i weryfikowania informacji (taka umiejętność jest potrzebna aby pisać do miesięczników popularnonaukowych).
 2. Dodatkowo osoba pracowała jako copywriter w agencji reklamowej, ma wiedzę na temat marketingu, potrafi tworzyć treści na potrzeby internetu, a także treści krótkie i nośne na potrzeby reklamy.
 3. Kandydat pochwalił się kompetencjami miękkimi takimi jak systematyczność, komunikatywność, koncepcyjność. To przydatne umiejętności w tym zawodzie.

programista

#5 Podsumowanie zawodowe Programisty C# na platformie .NET (przykład).

Inżynier informatyki, przez ostatnie 3 lata pracowałem jako programista C# na platformie .NET. Byłem odpowiedzialny za budowanie aplikacji serwerowych udostępniających publiczne API. Posiadam zaawansowaną wiedzę z zakresu projektowania usług w oparciu o REST, z wykorzystaniem ORM, SQL, systemu NUGET. Interesuje się strumieniowym przetwarzaniem danych, dodatkowo uczę się innych języków programowania m.in. GOLANG i JAVA.

Czego dowie się pracodawca o kandydacie na stanowisko programisty .NET gdy przeczyta powyższe podsumowanie?

 1. Osoba po studiach - inżynier informatyki.
 2. Osoba doświadczona, która realizowała lub współrealizowała ciekawe projekty na platformie .NET.
 3. Kandydat o zainteresowaniach z przedziału branży IT.
 4. Osoba która chce się rozwijać, uczy się nowych rzeczy. Dla pracodawcy to idealny kandydat, który nie boi się nowych wyzwań nowych projektów.

grafik komputerowy

#6 Podsumowanie zawodowe Grafika komputerowego (gotowy przykład).

Grafik komputerowy po ASP w Wa-wie z 3-letnim doświadczeniem pracy w agencji interaktywnej. Z dużym wyczuciem do estetyki i zmysłem graficznym. Z bardzo dobrą znajomością pakietu Adobe (Illustrator, Photoshop, Indesign, XD). Byłem postrzegany jako komunikatywny, terminowy, sumienny i obowiązkowy pracownik, o doskonałej umiejętności pracy w zespole. Realizowałem m.in. projekty graficzne dla Polsat, PKO, Żabka.

Jakie informacje o kandydacie pracodawca uzyska po przeczytaniu podsumowania grafika?

 1. Osoba już posiada kierunkowe wykształcenie (Akademia Sztuk Pięknych). Oznacza to, że kandydat nie jest przypadkową osobą aplikującą na stanowisko grafika.
 2. Kandydat posiada ważne umiejętności miękkie które pozwalają tworzyć projekty wysokiej jakości.
 3. Osoba dobrze opanowała zestaw oprogramowania niezbędnego do wykonywania zadań na stanowisku grafika komputerowego.
 4. Kandydat zamiast pisać że jest dobrym grafikiem, podał nazwy firm dla których realizował zadania i to wydaje się być najlepszą rekomendacją do zatrudnienia takiej osoby.

bez doświadczenia

#7 Podsumowanie Studenta bez doświadczenia (gotowy wzór).

Być może jeszcze nie masz doświadczenia zawodowego, ale i tak możesz być dobrym kandydatem. Warto napisać kilka linijek o sobie, by zwrócić uwagę pracodawcy (rekrutera) już wstępie.

Jestem absolwentem kierunku Ekonomia na Akademii Leona Koźmińskiego w Wa-wie. Uczestniczyłem w wymianie studenckiej Erasmus, spędziłem 12 miesięcy w Londynie. Biegle posługuje się językiem angielskim. W stopniu zaawansowanym posługuje się oprogramowaniem z pakietu MS Office. Interesuje się rynkami zagranicznymi, strategią w handlu i biznesie. Chciałbym podjąć pracę w dziale handlu zagranicznego.

Albo kolejny przykład podsumowania w CV studenta bez doświadczenia zawodowego:

Obecnie studiuje zaocznie na kierunku Marketing, Reklama i Nowe Media w Collegium Civitas w Wa-wie. Od roku prowadzę bloga o rozwoju personalnym i samodoskonaleniu. Mam też konto na Facebook (4 tys. obserwujących) i kanał na YouTube (5 tys. subskrybentów). Cały czas doskonalę swój warsztat i podejmuję działania aby dotrzeć do jak największej docelowej grupy odbiorców. Z miłą chęcią podejmę pracę w niepełnym wymiarze godzin w dziale marketingu.

pracownik biurowy

#8 Podsumowanie zawodowe Pracownik biurowy (gotowy wzór).

Asystentka Zarządu / Sekretarka z wyższym wykształceniem i 2-letnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w międzynarodowej firmie doradczej. Z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego i niemieckiego, z praktyczną znajomością oprogramowana z pakietu MS Office. Komunikatywna, energiczna, wielozadaniowa z umiejętnością bardzo dobrej organizacji pracy.

Albo następny wzór:

Asystentka biura z 3-letnim doświadczeniem, zdobytym w międzynarodowej firmie logistycznej. Z dobrą znajomością języka angielskiego i rosyjskiego. Jestem osobą zorganizowaną, komunikatywną, pewną siebie, o wysokiej kulturze osobistej. Sumienna, zaangażowana w powierzone zadania, biegle posługuje się oprogramowaniem z pakietu MS Office. Szukam pracy biurowej w której będę mogła podnosić swoje kwalifikacje i spełniać się zawodowo.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar2019-12-17   Niko
Bardzo pomogliście w pisaniu CV, dziękuje!
avatar2019-11-15   maniek
Mega pomocne wskazówki i gotowe przykłady, każdy coś dla siebie znajdzie, thx.
avatar2019-10-28   Nina
Tego szukałam, bardzo dziękuję za pomoc.
avatar2019-10-23   Piotr
To zdecydowanie najfajniejsza strona. Dzięki.

www.otokariera.pl © 2024   Polityka Prywatności i Pliki Cookies