CV po angielsku kontra Resume - różnice i wzory dokumentów
Szukasz pracy w kraju anglojęzycznym? Interesuje Ciebie praca w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanadzie, Australii? Jeżeli tak, musisz przygotować CV w języku angielskim. W tym artykule postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy angielskim CV do pracy w UK, a amerykańskim Resume do pracy w USA. Na koniec udostępniliśmy gotowe wzory do pobrania i edycji na komputerze. Tak więc zaczynamy.
Jak wygląda Resume:
- Resume jest to odpowiednik CV tylko że w bardziej zwięzłej formie.
- Resume zazwyczaj nie przekracza jednej strony dokumentu (zawiera tylko kluczowe informacje).
- Resume tworzone jest pod konkretne stanowisko pracy, podsumowanie najbardziej istotnych informacji ma na celu wyróżnić kandydata z tłumu.
- Główne rubryki w Resume to "dane osobowe i kontaktowe", "posumowanie zawodowe", "umiejętności (miękkie lub twarde w zależności od charakteru stanowiska)", "doświadczenie zawodowe", "edukacja".
- W Resume nie jest wymagana chronologia.
- W dokumencie nie zamieszcza się fotografii kandydata, daty urodzenia (wieku), stanu cywilnego, narodowości, klauzuli o ochronie danych osobowych.
- Resume to dokument do pracy w USA (Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej), Kanadzie, używany jest także w Australii, tam także popularna jest forma angielskiego CV.
CV po angielsku do pracy m.in. UK (Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej), Irlandii:
- CV to bardziej obszerny dokument a niżeli Resume, podsumowujący historię pracy, wykształcenie, kursy i szkolenia, umiejętności.
- Rekruterzy średnio przeznaczają około 10 sekund na zapoznanie się z CV, dlatego radzimy aby dokument nie przekraczał (o ile jest to możliwe) dwóch stron formatu A4.
- Curriculum vitae (łac. przebieg życia) - informacje takie jak doświadczenie zawodowe, edukacja, kursy i szkolenia, powinny być zamieszczone w odwrotnej kolejności chronologicznej i opatrzone datami (najnowsze osiągnięcia wpisujemy na samej górze sekcji).
- Kiedyś przyjęto że CV zawiera ogólne i obszerne informacje na temat naszej aktywności zawodowej, a dokument jest uniwersalny i w niezmiennej formie służy do ubiegania się na różne stanowiska pracy. My jednak zachęcamy aby CV po angielsku (czy też po polsku) za każdym razem pisać pod konkretne stanowisko pracy. A jak to zrobić? W CV można wyróżnić (umieścić na samej górze sekcji) konkretne doświadczenie, wypunktować umiejętności które są kluczowe na wybranym stanowisku pracy, opisać dokładniej wykonywane zadania które są istotne dla pracodawcy, kosztem tych które nie są związane z danym zawodem.
- Główne rubryki w angielskim CV to "imię i nazwisko", "dane kontaktowe", zaraz pod danymi kontaktowymi "podsumowanie", "umiejętności miękkie lub twarde", "historia pracy", "wykształcenie", "certyfikaty", "referencje".
- W angielskim CV nie dodajemy fotografii kandydata, wieku, stanu cywilnego, klauzuli.
- W Wielkiej Brytanii / UK aplikuje się z CV, natomiast w USA i Kanadzie popularne jest Resume, zaś w Australii popularny jest jeden i drugi dokument. Praktycznie CV występuje we wszystkich krajach poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą.
"Wybielanie Resume"
Według badań naukowców w USA, osoby które w Resume zamieściły nie anglojęzyczne imię (także w adresie email), dwukrotnie rzadziej były zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną niż ich koledzy o imieniu anglojęzycznym (chociaż oficjalnie w miejscu pracy nie występuje dyskryminacja narodowościowa, mniejszościowa itd.). "Zangielszczenie" m.in. imion w Resume w USA i Kanadzie dotyczy głównie Azjatów i Afroamerykanów i jest określane terminem "Whitened Resumes".
I teraz pytanie, czy warto w swoim Resume imię zastąpić angielskim odpowiednikiem? No cóż głosy są podzielone. Zmienić na angielskie? Zostawić w oryginale? Każdy z Was niech sam zadecyduje. Na pewno w angielskim CV należy zrezygnować z polskich czcionek, które mogą występować w nazwisku i nazwach firm w których pracowaliśmy (litery te bowiem będą niezrozumiałe dla rekrutera / pracodawcy).
CV po angielsku, zastąp typowo polskie litery, przykład: ą → a, ć → c, (..........) , ż → z, ź → z
Resume wzór przykład (DOCX / MS WORD)
Graphic Designer - gotowy przykład po angielsku na stanowisko "grafika komputerowego", do pobrania i wypełniania / edycji na komputerze w programie MS Word.
Sekcje w dokumencie: Personal and Contact details, Summary, Skill Highlights, Experience, Education.
Pobierz wzór (plik DOCX)
Mam duże doświadczenie i nie wszystko udało się zmieścić na jednej stronie Resume?
- Resztę dopowiesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- Dodatkowo w dokumencie możesz zamieścić link do profilu zawodowego na LinkedIn lub do portfolio m.in. na Behance (graficy, projektanci itp) lub własną strona WWW. Jeżeli pracodawca będzie szukał więcej informacji o Tobie odwiedzi te miejsca.
- Jeżeli już udostępniasz w swoim CV / Resume link m.in. do LinkedIn, pamiętaj aby regularnie prowadzić swój profil na LinkedIn, tak aby prezentował na bieżąco Twoje najnowsze umiejętności i zdobyte doświadczenie, dołącz do branżowych grup na portalu i udzielaj się tam, dzięki temu otrzymasz więcej szans na podjęcie pracy.
CV po angielsku wzór (DOCX / MS WORD)
Cook - gotowy wzór / przykład CV po angielsku na stanowisko "kucharza", do pobrania na komputer i edycji na komputerze w aplikacji Microsoft Word.
Sekcje w dokumencie: Personal and Contact details, Summary, Work Experience, Education & Training, Skills, Languages, Hobbies and Interests, Reference.
Pobierz wzór (plik DOCX)
Opinia pracodawcy czyli referencje w angielskim CV.
Idealna praca w Anglii od zaraz? Nie tak od razu, bez dobrych angielskich referencji zdobycie pracy w UK, dopasowanej do naszych kwalifikacji, może być utrudnione. W Anglii referencje pracodawcy często są dużo ważniejsze niż doświadczenie zawodowe które zdobyliśmy w Polsce.
Więc na początek często trzeba podjąć pracę poniżej swoich kwalifikacji, zdobyć doświadczenie tam na miejscu, poprawić język angielski, dać się poznać jako solidny i rzetelny pracownik. Wszystko po to aby zrobić krok do przodu i już z dobrymi referencjami szukać tej idealnej pracy.
Często stosowaną praktyką w rubryce "References" jest zamieszczanie informacji (Referencje dostępne na życzenie), przykład:
References
References available upon request
Angielskie CV - przykładowe referencje:
References
Mr. John Muller
Starbucks, Birmingham, West Midlands, B22 IKE, United Kingdom
Tel: 0888 989 9876
Email: john.malcovitz@starbucks.com
CV po angielsku - przydatne słówka i zwroty (przykłady)
Przymiotniki w języku angielskim których warto użyć podczas pisania CV / Resume, m.in. w podsumowaniu zawodowym (ang. professional summary), lub umiejętnościach (ang. skills):
- self-motivated - samoumotywowany,
- well-spoken - elokwentny,
- energetic - energiczny,
- hard-working – pracowity,
- organized – zorganizowany,
- efficient – wydajny, skuteczny, efektywny,
- proficient in – biegły w,
- creative and innovative – kreatywny i innowacyjny,
- skilled – wykwalifikowany,
- experienced – doświadczony,
- dependable – niezawodny,
- dynamic and motivated professional – dynamiczny i zmotywowany profesjonalista.
Przydatne zwroty w CV po angielsku w sekcji doświadczenie zawodowe (ang. experience):
- responsibilities included – zakres obowiązków,
- key achievements – kluczowe osiągnięcia.
Przydatne zwroty w sekcji edukacja (ang. education):
- Bachelor of Science (skrót: BSc) – licencjat,
- Master of Science (skrót: MSc) – magister,
- Ph.D. – doktorat.
Komentarze
2019-10-02
MagdaDziękuję, w końcu ktoś mi zapalił światło. Brakuje mi jeszcze listu motywacyjnego po angielsku.
2019-06-03
Grafik komputerowyDzięki za wskazówki, a oto moje podsumowanie do CV po angielsku:
"Creative graphic designer with over seven years of experience developing designs for print, web design, advertising, typography.
Complete understanding of marketing principles and advertising techniques. Great attention to detail and a talent for creating memorable visual designs. Keen team player who is committed to delivering top results on time. Goal keeping clients satisfied with each project."