Podanie o pracę - przykładowy wzór, jak napisać i kiedy wysyłać

Przeglądasz aktualne oferty pracy, a pośród dostępnych ogłoszeń nie widzisz interesujących ofert zatrudnienia? Wyjdź z inicjatywą, przygotuj podanie o pracę, życiorys zawodowy (CV) i poinformuj pracodawcę o chęci pracy w jego firmie.

Podanie o prace to dokument który powstaje na potrzeby sytuacji w której kandydat chciałby pracować w danej firmie, ale ta z kolei nie prowadzi rekrutacji.

Zależy Ci na pracy w konkretnej firmie na konkretnym stanowisku? Przygotuj odpowiednie dokumenty!

Pamiętaj, do podania o pracę dołącz życiorys zawodowy (CV), oba dokumenty dopasuj do firmy i stanowiska na które aplikujesz.

Błędne jest stwierdzenie, że list motywacyjny i podanie o przyjęcie do pracy to ten sam identyczny dokument.

W tym artykule postaramy się udzielić tyle wyczerpujących informacji, które pozwolą Ci napisać skuteczne podanie o pracę. Przygotowaliśmy przykładowy wzór podania o pracę. Dzięki temu dokumentowi być może zostaniesz zaproszony na rozmowę o pracę lub Twoje dokumenty będą oczekiwały w bazie firmy na czas w którym będzie prowadzona rekrutacja.


Jak napisać podanie o przyjęcie do pracy?

Każdy dokument, jak i ten posiada pewne standardy (wzór / wzorzec), których należy przestrzegać. Podstawowe elementy podania o pracę:

 1. miejscowość i data przygotowania podania,
 2. imię i nazwisko kandydata, dane kontaktowe: numer telefonu i adres email,
 3. dane odbiorcy (najlepiej dział HR firmy),
 4. treść podania o zatrudnienie zawierająca zwroty grzecznościowe, opisująca stanowisko, kompetencje i motywację kandydata,
 5. podpis kandydata,
 6. lista załączników m.in. CV (opcjonalnie),
 7. w stopce dokumentu powinna znaleźć się klauzula (zgoda na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przyszłych rekrutacji),
 8. wszystkie dokumenty aplikacyjne w tym podanie o prace zapisujemy i wysyłamy do pracodawcy w formacie PDF.

Podanie o pracę - co to za dokument?

Najbardziej trafną definicją tego dokumentu, jaka przychodzi mi na myśl, jest to:

- przejaw inicjatywy kandydata.

Dlaczego inicjatywa kandydata?

Podanie o prace nie zawsze jest odpowiedzią na ofertę pracy. Kandydat w podaniu o pracę wyraża chęć podjęcia pracy w firmie bądź instytucji państwowej w której oficjalnie nie prowadzi się rekrutacji. Podanie o prace jest jakby wnioskiem o rozważenie możliwości zatrudnienia kandydata (cały proces może się odbyć według różnych przesłanek pracodawcy, może to być chęć powiększenia kadry pracowniczej, zastąpienie kogoś itp.).


Sytuacje w których warto wysyłać podanie o pracę.

 1. Gdy starasz się o pracę w instytucjach państwa dotyczy to przede wszystkim służb mundurowych takich jak: wojsko, policja, straż pożarna, straż graniczna itd.

 2. Podanie o pracę możesz złożyć w firmie bądź instytucji w której odbywałeś praktyki i chciałbyś tam podjąć pracę.

 3. Jesteś mocno zmotywowany aby podjąć pracę w konkretnej firmie na konkretnym stanowisku, widzisz w tej firmie szanse na rozwój zawodowy i stabilizację finansową (pod warunkiem że nie jest prowadzona oficjalna rekrutacja, w przeciwnym wypadku wystarczy CV i list motywacyjny).


Podanie o prace a list motywacyjny - różnice.

# Podanie o prace List motywacyjny
cel: prośba o zatrudnienie prośba o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną
objętość: maksymalnie 1 strona dokumentu A4 1 strona A4 lub wyjątkowych sytuacjach 2 strony A4
styl / forma: bardziej oficjalna bardziej indywidualna
związek z ofertą pracy: zazwyczaj nie jest odpowiedzią na ofertę pracy pisany w odpowiedzi na ofertę pracy

Dobre reguły - zapoznaj się ze wskazówkami.

 1. Pisz merytorycznie, używaj konkretów m.in. dat i liczb.
 2. Pisz zwięźle i na temat, unikaj ogólników, ogranicz się do jednej strony.
 3. Wymień tylko te mocne punkty, które są istotne i tym samym niezbędne do realizacji obowiązków zawodowych.
 4. Uzasadnij, dlaczego zależy Ci na pracy na danym stanowisku / w danej firmie.
 5. Sprawdź dokument czy jest wolny od błędów gramatycznych i ortograficznych.
 6. Dokument podziel na akapity (podanie będzie bardziej czytelne), tekst dodatkowo możesz wyjustować.

Przykładowy wzór podania o pracę:

Katowice, dnia 18.07.2019 r.

Krzysztof Kowalewski
ul. Warszawska 33/44
40-750 Katowice

Castorama
Dyrektor ds. Rekrutacji
ul. Roździeńskiego 198
40-315 Katowice

Podanie o pracę

Zwracam się z wielką prośbą o zatrudnienie mnie w Państwa markecie z materiałami budowlanymi i elektronarzędziami na stanowisku doradca handlowy.

Praca w handlu na stanowisku doradcy w pełni odpowiada moim oczekiwaniom i pozwoli na wykorzystanie wiedzy i doświadczenia zdobytego w poprzedniej pracy zawodowej. Przez ostanie 3 lata pracowałem w składzie budowlanym na stanowisku doradca handlowy w dziale narzędzia i ogród. Ze swojej strony gwarantuję pełne zaangażowanie w pracy.

Posiadam kwalifikacje i szeroką wiedzę niezbędną do efektywnego wykonywania obowiązków na podanym stanowisku pracy. Jestem osobą komunikatywną o pogodnym usposobieniu, dodatkowo moje cechy charakteru to punktualność, pracowitość, uczciwość. Posiadam dyplom technika budownictwa.

Do podania załączyłem CV i list motywacyjny. Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.


Krzysztof KowalewskiWzór podania o pracę do pobrania i wypełnienia (MS Word / docx):

Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy i za darmo przykładowy dokument podania, pobierz i edytuj w programie Word. Po zakończeniu pisania / edycji podania nie zapomnij zapisać dokumentu do formatu PDF. Przygotuj pozostałe dokumenty aplikacyjne CV i list motywacyjny, pamiętaj o tym aby wszystkie dokumenty były spójne (nie różniły się formą, stylem, były przygotowane pod to konkretne stanowisko).

Do przygotowania dokumentu w programie MS Word została użyta czcionka Calibri. Zaletą czcionki jest czytelność dokumentu i profesjonalny wygląd. Krój Calibri został doceniony przez Microsoftu i jest rozwijany dla tej firmy od 2004 roku.


podanie o prace wzór gotowy przykład docx / word do pobrania
POBIERZ PODANIE O PRACE - DOCX / MS WORD


Zapraszamy do szerszego zapoznania się z zawartością serwisu OTO KARIERA, znajdziesz tu wskazówki, informacje które pomogą Ci przygotować profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronie możesz skorzystać z darmowego kreatora online zapis do formatu PDF (nie wymagamy logowania i rejestracji a Twoje dane nie są przez nas przechowywane, dokument PDF bezpośrednio pobierasz na dysk swojego komputera). Dodatkowo w serwisie dostępna masa wzorów, przykładów do pobrania i to wszystko całkowicie za darmo. Korzystaj z generatora lub pobieraj gotowe wzory / bezpłatne dokumenty MS Word / docx - edytuj i zapisuj do formatu PDF.
Treść komentarza:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)


avatar2019-08-10   Karolina
Dziękuję za darmową możliwość pobrania gotowego podania o pracę, pozdrawiam.
avatar2019-07-31   Absolwent technikum
Do tej pory byłem przekonany że podanie o prace i list motywacyjny to ten sam dokument. Odbyłem praktyki i nie wiedziałem że mogę taki dokument wysłać bo przecież nie było naboru nowych pracowników. Mój błąd z braku wiedzy.
avatar2019-07-23   Agata
Do @Potrzebujący, samo podanie o pracę jak i inne dokumenty aplikacyjne nie dają żadnej pewności a tym bardziej gwarancji, że pracodawca bądź przedstawiciel firmy, do której składasz dokumenty aplikacyjne w tym przypadku podanie o prace, się odezwie. Jednak zawsze warto dobrze przygotować dokumenty aby wyróżnić się i być zapamiętanym.
avatar2019-07-10   Potrzebujący
Chciałbym pracować w pewnej firmie w moim mieście, ale niestety ta firma nie prowadzi rekrutacji. Zastanawiam się czy wato wysyłać tam dokumenty m.in. podanie o którym mowa w artykule? W sumie jak nie spróbuję to się nie przekonam czy to działa.

Page rendered in 0.0227 seconds.

OTOKARIERA ∷ COPYRIGHT © 2019

up